آیا میدانید؟

برنج هاشمی

شاید برای شما هم این پرسش ها پیش آمده که چه کسی برنج هاشمی را کشف کرد و یا کاشف برنج هاشمی کیست ؟ چرا برنج هاشمی ، هاشمی نامیده می شود ؟ علت نام گذاری برنج هاشمی چیست ؟ چگونه برنج هاشمی کشف شد و یا از همه مهم تر ، آقای هاشمی کیست که می گویند برنج هاشمی

با ما در مجله دِهِ نو همراه باشید !

 

چگونه برنج هاشمی کشف شد؟

یوسف هاشمی ، کشاورزی که در گیلان سرسبز زندگی می کند، در سال ۱۳۶۴ متوجه چند خوشه برنج در شالیزارش شد . این خوشه ها، با دیگر خوشه های برنج متفاوت بودند. آنها بلندتر از خوشه های برنج بی نام بودند و ساقه باریک تری هم داشتند. برنج بی نام ، برنج پرمحصولی بود که که در آن سال ها، بسیار کشت می شد. برنج تپلی که انتهای آن ، گرد و قلمبه بود.
یوسف هاشمی ، این خوشه های ویژه و جذاب را جمع آوری کرد و تا سال بعد ، آنها را کنار گذاشت . سپس در آغاز فصل بهار، خزانه جداگانه ای برای آنها گرفت. آنها را نشا کرد و در فصل برداشت هم ، جداگانه و با احتیاط ، آنها را درو نمود.
او چندین سال این کار را انجام داد ؛ به طوری که در سال پنجم و ششم ( اواخر دهه ۶۰ خورشیدی ) ، یک مشت خوشه ای که در ابتدا پیدا کرده بود، به بالای یک تُن رسید. یک تن جوی برنج اعلا ؛ ( یا “شلتوک” . به برنجی که هنوز سفید نشده و سبوس اش جدا نشده است ، شلتوک می گویند)
او این شلتوک ها را به شالی کوبی روستای چاپارخانه برد. مدیر کارخانه با دیدن برنج هاشمی  متوجه شد که با برنجی سر و کار دارد که با بقیه برنج هایی که کشاورزان دیگر می آورند، تفاوت دارد. از یوسف هاشمی پرسید که نام این برنج چیست؟ یوسف هاشمی پاسخ داد که نامی برای آن نگذاشته ام. مدیر شالی کوبی (مرحوم همتی ) ، نام آن را برنج هاشمی گذاشت .
و بدین گونه برنج هاشمی کشف شد. برنجی که در سال های بعد، در آشپزخانه بسیاری از بانوان ایرانی پخته شد و عطر و بوی معطر آن در خانه هایشان طنین انداز شد. حالا باید دید که آقای یوسف هاشمی یا در واقع کاشف برنج هاشمی

آقای هاشمی

 

سود کشف برنج هاشمی برای آقای یوسف هاشمی ، چقدر بوده است؟

کشف برنج هاشمی ، تاثیر مادی چندانی در زندگی یوسف هاشمی نداشته است. گرچه منابع رسمی دولتی هم چون دفتر برنج اداره جهاد کشاورزی استان گیلان تایید می نمایند که یوسف هاشمی ، کاشف برنج هاشمی و به وجود آورنده نژاد برنج هاشمی ( رقم برنج هاشمی) است ، اما هنوز در سطح ملی و کشوری ، برنج هاشمی به نام یوسف هاشمی ثبت نشده است. گویا برای ثبت کشف ، یوسف هاشمی می بایست هفت هشت میلیون تومان پرداخت می نمود که به گفته خودش، به دلیل نداشتن  این پول از ثبت آن منصرف شده است!
همه جوایزی هم که به یوسف هاشمی ، بابت کشف برنج هاشمی داده شده است ، یکی دو سکه بهار آزادی ، یک پلوپز ۱۸ نفره و چندین بسته چای و کلوچه بوده است ؛ آن هم در مهد چای و کلوچه ایران: رشت و لاهیجان !
هر از گاهی نیز جشنواره ای در منطقه آزاد بندرانزلی و یا شهر رشت برگزار می شود و آقای یوسف هاشمی به همراه دوستش ، علی کاظمی ( کاشف برنج علی کاظمی ) به این جشنواره ها دعوت می شوند . حداکثر جوایز این جشن ها و همایش ها هم دویست سیصد هزار تومان است.
در واقع حضور یوسف هاشمی و علی کاظمی در این جشن ها ، بیشتر به سود برگزار کنندگان است؛ چرا که ارزش همایش و جشنواره آنها با حضور این کشاورزان نابغه ، پر رنگ تر می شود. وگرنه در سن و سال این بزرگواران ، رفتن به این جشن ها ، چندان هم ساده نیست. هر دو کشاورز، دهه هفتم زندگی پر برکت شان را می گذرانند و هر دو در سال ۹۵ ، تصادف سنگینی داشته اند که آسیب بدنی و هزینه زیادی برای آنها داشته است

یوسف هاشمی: کشاورزی از سرزمین گیلان

یوسف هاشمی ، متولد ۱۳۲۶ در روستای چاپارخانه است. روستایی در میانه بزرگراه آستانه اشرفیه و بندرآزاد انزلی . چاپارخانه ، از روستاهای بخش خُمام است که از زیرمجموعه های شهر رشت (مرکز استان گیلان ) به شمار می آید. خمام ، صنایع دستی خوبی دارد. (البته اگر چینی ها و جنس قاچاق بگذارند !)
یوسف هاشمی ، از ابتدا در روستای چاپارخانه زندگی کرده و هم اکنون نیز در این روستا زندگی می کند. اهل روستا می دانند که یکی از نابغه های برنج ایران در میان شان زندگی می کند ؛ ولی بسیاری از ایرانی ها ، هنوز این موضوع را نمی دانند.  ( اگر دوست دارید با آقای یوسف هاشمی گفتگو کنید، با این شماره تماس بگیرید)
یوسف هاشمی ، کاشف برنج هاشمی ، دارای شش پسر و سه دختر است. دو تا از پسرهایش ( یونس و سعید ) در کار کشاورزی با او همکار هستند. دیگر پسرها ، به کارهایی دگر می پردازند . همسر یوسف هاشمی نیز با او در کار کشاورزی همکاری می نموده و می نماید؛ بانویی که پا به پای مرد خویش ، در کشف برنج هاشمی ، یار و همراه بوده است.


همسر یوسف هاشمی: اصلا اعتنایی به ما نشده است!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *